Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Adamlar Biyografi

Rock müzik grubu Adamlar, ilk albümü “Eski Dostum Tankla Gelmiş”in ilk konseri ile 23 Eylül’de Jolly Joker İstanbul’da sahne aldı.

Adamlar’ın ilk albümü geliyor. Eski adı “Halimden Konan Anlar” olan grubun albüm sonrası ilk konseri, 23 Eylül’de Jolly Joker’de gerçekleşti.

Vokal ve akustik gitarda Tolga Akdoğan, elektrik gitarda Gürhan Öğütücü, bas gitarda Burak Güngörmüş, tuşlu çalgılarda Burak Irmak ve davulda Berkan Tilavel ile Deneyevi Stüdyosu’nda kaydettikleri “Eski Dostum Tankla Gelmiş” adlı albüm, 23 Eylül 2014’de People Make Music etiketiyle yayımlandı.

Adamlar’dan Yeni Albüm: “Rüyalarda Buruşmuşuz”

Uzun zamandır yeni albüm için beklediğimiz gruplardan olan Adamlar, nihayet yeni albümleri olan “Rüyalarda Buruşmuşuz” ile bünyelerimize yeni bir heyecan getirdi.

Öncelikle bu albüm ile ilgili aktarabileceğim ilk cümleler, kendinizi uçuk kaçık bir melankoli albümü içerisinde bulacağınızı peşin peşin söylemek olacak sanırım. Bir yandan ağırbaşlı bir efkarın yanı sıra, umut verircesine “Kalk yapacak çok işimiz var!” söylemiyle sizi farklı bir şekilde kendisine çekiyor.

Albümün genel halet-i ruhiyesine bakacak olursak, ilk albümdeki bizi kendisine yakınlaştıran kaçıklık ve sıradışılık havasından daha çok yukarıda da bahsettiğim gibi, bir ağırbaşlılık ve olgunlaşma havası hakim. İlk albümdeki imgelerde kullanılan “rastgele planlılık” ve “çağrışımlar” bu albüme de yansımış. Şarkılar arasındaki uyum ise gayet başarılı. Albüm, dinleyiciyi genel olarak aynı hislerde tutmayı başarmış. Örneğin bir albümü baştan sona dinlerken, aniden ambiyansı bozan bir şarkı ile karşılaşma gibi durum “Rüyalarda Buruşmuşuz” için söz konusu değil.

Biraz da kullanılan enstrümanlar ve vokal açısından bakacak olursak bu albüm, “Eski Dostum Tankla Gelmiş”e göre daha “sade” diyebiliriz. Önceki albümün bence en kilit özelliklerinden birisi olan synthesizer ve klavye ton ve efektleri, “Rüyalarda Buruşuruz”un içerisinde çok az bulunuyor. Ayrıca müzikal enstrüman bakımından, albümün kendisi hakkında dediğimiz gibi sadeliğe gidilmiş albümde.

Vokalde Tolga Akdoğan‘ın performansı için birkaç şey söylemem gerekirse, albümün “biz bize” ambiyansının mimarı her şeyden önce kendisidir bana kalırsa. Şarkıların içerisine kattığı duyguları, şarkılara işlemeyi başarmış. Ayrıca bu albümdeki cümle vurguları ve tonlamaları, “Eski Dostum Tankla Gelmiş”e göre daha çok arabeskvari olmuş. Fakat bu vokal farkı, yapmacıklıktan uzak ve duyguları daha keskin bir şekilde dinleyiciye aktarabilmesini sağlamış.

Bu etmenler bir araya geldiğinde daha bir “biz bize” samimiyeti kazanmış albüm. Zaten albüm genel bir melankoli içerisindeyken, enstrüman ve müzikal olarak sadelik ayrıca işin içerisine girdiğinde “Rüyalarda Buruşmuşuz” çok çabuk benimseniyor. Albüm, grup sanki sizin küçücük odanızda, sizi de bu işin içerisine katarak çalıyormuş gibi bir ambiyans yaratıyor bünyede.

Grup Üyeleri:
Tolga Akdoğan (vokal, akustik gitar)
Gürhan Öğütücü (elektrik gitar)
Burak Güngörmüş (bas gitar)
Burak Irmak (tuşlu çalgılar)
Berkan Tilavel (davul)

Adamlar Müzik
Beğenebileceğiniz Müzikler